Blog

Kako besplatno učiti na internetu

18. 10. 2024. | Ostalo

TAGOVI: Internet

Poslovica kaže da nema besplatnog ručka. Hoće se reći da se sve mora platiti. Iako svi to vrlo dobro znamo ipak smo pomislili da nešto možemo pojesti, a da ne platimo. Na počecima interneta smo mislili da se pojavilo nešto potpuno besplatno, nešto za sve koji hoće, kako se to kaže, da rade na sebi. Ispostavilo se da je pretpostavka bila pogrešna, jer, kao što rekosmo, ništa nije besplatno.

Na internetu se, međutim, ne plaća sve parama. Dovoljno je da budete na nekoj stranici i da samim svojim, doduše virtualnim, prisustvom „platite“ to po šta ste došli. Dakle, poslovica važi samo uslovno. To se posebno odnosi na sajtove koji vam mogu koristi za učenje. U ovom tekstu ćemo razmotriti neke opcije, neke mogućnosti besplatnog učenja na internetu.

SADRŽAJ:

Youtube

Prva opcija jeste video servis Youtube. Tu možete pronaći bukvalno sve. Problem je što nije na izvol’te, već morate kopati i tražiti. Iako se mnogi predstavljaju kao učitelji oni to zapravo nisu, već će vam samo pokazati nešto kako bi vam nešto prodali ili su tu samo da bi dobili neku informaciju, šta god da im već treba.

Drugi problem je što se često dešava da to što vam pričaju nije tačno. Pošto na servisu nema urednika svako može da priča šta god želi. Zato je važan kritički pristup učenika. Naime dobro je da se bavite jednom temom i da u toj niši pronađete učitelje koji su dobri. To praktično znači da prenose istinite informacije i da vama odgovara njihov način prezentovanja teme. Tako ćete najlakše i najbrže učiti na tom video servisu.

Portali

Specijalizovani internet portali koji govore o temama koje vas zanimaju sjajan su posredni izvor znanja. Problem što specijalizovane stranice nisu dobre ako tek počinjete da učite nešto novo. Ipak morate nešto znati da biste čitali specijalizovane portale.

Ako ste već zaronili u temu onda će vam portali pomoći da istražite nove teritorije, kao i da vidite šta se novo dešava u toj oblasti. Kada pronađete magazin ili portal koji vam odgovara dobro je da pronađete i autore koji tu pišu. Onda nećete samo pratiti sajt, već i osobu koja piše, a to može biti dragoceno za učenje i razumevanje procesa.

Univerziteti

Veliki univerziteti nude besplatne kurseve iz raznih oblasti. Dobro je što ste tu sigurni da vam predaju ljudi koji to znaju da rade. U tom slučaju ne mora ništa proveravati, sve je već provereno.

Univerziteti na besplatnim kursevima ne daju sve, naravno, očekuju da platite kako biste išli dalje, ali to što vam daju je zapravo uvod u problematiku. Zato su ovi kursevi dobri za početnike. Tu ćete dobiti dobre osnove da krenete dalje. Dobićete proverene informacije i, što je možda i važnije, moći ćete da naučite metode učenje. To može biti dragoceno za dalje istraživanje i učenje.

https://online.stanford.edu/free-courses

https://www.open.edu/openlearn/free-courses/full-catalogue

Veštačka inteligencija

Ako je za nešto dobra veštačka inteligencija, onda je dobra za učenje. Važno je da umete da postavite pravo pitanje, zapravo, niz međusobno povezanih pitanja. Ako tačno znate šta hoćete, ako se ne gubite u bočnim temama koje vas ni ne zanimaju, onda je AI odličan izvor informacija. To nije klasičan način učenja, već vi pitate to što vas zanima pa iz odgovora i na osnovu cilja koji ste zacrtali pitate šta vas dalje zanima, a da je vezano za temu. Tako možete otići daleko i naučiti svašta. Naravno, uvek postoji opasnost da se izgubite i da odlutate od teme. Zato je važno da ste koncentrisani i da tačno znate šta želite.

Besplatno na plaćenim platformama

Na svakoj platformi za učenje postoji deo koji je besplatan. Ovo je idealno za početak, jer uglavnom besplatno daju lekcije koje su za početnike. Kao i u slučaju univerziteta i ovde možete dobiti dobre osnove za dalji radi. Na ovim platformama uglavnom rade provereni predavači, informacije su proverene, a teme su relativne. Zato treba iskoristi plaćene platforme koliko god je to moguće.

https://cabowork.com/10-best-free-online-learning-platforms/

Savet 1

Kada odlučite da učite, prvo treba da izaberete okvirno vreme kada ćete to raditi. Tako se stvara navika. A onda ono najvažnije – sklonite sve što vam može odvući pažnju. Teško je učiti kad stalno nešto iskače, kad se čuju zvuci koje ispušta telefon, kad vam se na Youtube-u nude bezgranična polja zabave. Sve što smeta nekako treba skloniti, utišati, udaljiti… Tako ćete učiti brže i efikasnije. I tu leži paradoks, što brže i efikasnije učite to ćete imati više vremena za zabavu. Mislite o tome…

Savet 2

Dajte sebi period da prihvatite novu materiju. Ne budite nervozni jer ne napredujete, posebno kada učite nešto novo, do tada vama nepoznato, ili kada učite nešto kompleksno, kao što je strani jezik ili programiranje ili sviranje instrumenta. Na početku nećete videti rezultate, ali ćete kasnije polako napredovati. U jednom trenutku će se dogoditi famozni skok. To je trenutak kada se skoro ravna linija odjednom uspravi. Zato, budite uporni i ne odustajte. Ako na nečemu radite dovoljno dugo i predano, ako ste posvećeni, rezultati će sigurno doći. Zato ne odustajte.

Savet 3

Ne učite više od jedne nove stvari. Čak i kada odlučite da se posvetite jednoj oblasti izaberite samo manji deo, jedan segment koji ćete savladati. Ako odjednom jedete više kolača, sigurno će vam biti muka. U ovom slučaju – što više oblasti to veća šansa da ćete odustati. Učenje na netu je nezgodno jer se stalno javljaju nove mogućnosti, stalno će vas nešto mamiti da probate ovo, da učite i ono, da još savladate nešto. Ne treba podleći pritisku. Držite se zadatog cilja, pa kada njega savladate sedite i donesite odluku šta dalje.

Savet 4

Proveravajte predavače. Važno je da vidite da li oni stvarno znaju to čemu vas uče. Ako ne možete proveriti, preskočite, pronađite nekoga ko je stvarno uradio nešto u oblasti o kojoj hoće da govori. Ako ne proverite predavače može vam se dogoditi da sve učite pogrešno. Čak i kada je predavač provereno odličan (profesor, naučnik, ima reference…) morate proveriti da li vama odgovaraju njegove metode. Internet je dobar jer vam daje mogućnost da birate. Ne morate se mučiti s profesorom koji vas nervira i čiji stil predavanja vam ne odgovara. Zato, prvo provera pa onda učenje.

Dragan Stojanović

Možda će vas i ovo zanimati

Afrički paterni u dizajnu

Afrički paterni u dizajnu

Kroz paterne afrička plemena čuvaju i prenose znanje, društvene, duhovne i političke poruke, a mogu se naći u arhitekturi, raznim svakodnevnim predmetima, ukrasima, artefaktima i na tekstilu.

Internet i apokalipsa

Internet i apokalipsa

Navodno, internet nije moguće uništiti jer se ne kontroliše iz jednog centra. Mnogo je mreža koje kontrolišu razni pojedinci, kompanije i vlade. Ako bi deo mreže i propao, brzo bi rupu popunile druge mreže.

džš

LavaNet

Započnimo projekat

LAVA NET

LavaNet